رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کشور افغانستان در راستای توسعه روابط تجاری، از این استان درخواست انتقال فناوری صنعتی در بخش صنایع کوچک دارد.

ناصر بهزاد روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: درخواست افغانستان از ایران انتقال فناوری در زمینه خطوط تولید صنایع کوچک مانند تجهیزات تولید مواد غذایی، بسته بندی، ماشین آلات صنعتی و نیمه صنعتی، ماشین آلات معدنی، خطوط تولید مواد پلاستیکی و موارد مشابه است.
بهزاد ادامه داد: ۹۵ درصد صنایع خراسان رضوی متعلق به سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه صنایع کوچک است لذا فعالان صنعتی این استان می توانند دستاوردهای خود را به افغانستان منتقل کنند.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی (WTO) الزاماتی را برای آن کشور به منظور خودکفایی در برخی بخشهای تولید ایجاد کرده تا برای تعامل با بخش بین الملل ظرفیت سازی کند.
او افزود: تلاش افغانستان برای ایجاد ظرفیتهای پایدار در تولید و تجارت باعث تغییر رویکرد آن کشور در زمینه تبادلات تجاری با ایران و استفاده از ظرفیتهای تولیدی ایران به ویژه خراسان رضوی به عنوان استان معین برای تعامل با سایر نقاط کشور شده است.
بهزاد ادامه داد: به همین منظور با موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت نخستین نمایشگاه صنایع کوچک و خطوط تولید با محوریت خراسان رضوی برنامه ریزی شده است.
وی گفت: این نمایشگاه با رویکرد ارائه توانمندیهای صنعتی و انجام همکاریهای مشترک طی روزهای ۲۶ تا ۲۸ تیر ماه جاری در کابل برپا می شود.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: در این چارچوب نمایشگاهی در فضایی به مساحت هزار و ۵۰۰ مترمربع با حضور شرکتهایی از سراسر ایران با اولویت ماشین آلات مواد غذایی، فراورده های لبنی، دستگاههای تولید قوطیهای کنسروی، انواع پلی فرم، خط تولید ظروف یکبار مصرف، پالتهای پلاستیکی، ماشین آلات معدنی، دستگاههای برش سنگ، دستگاههای لوله و اتصالات، ماشین آلات پخت نان، خطوط تولید لوله و پلاستیک، دستگاههای صنعتی و نیمه صنعتی تصفیه آب و خدمات فنی و مهندسی برگزار می شود.
وی ادامه داد: افغانستان کشور نخست هدف صادراتی خراسان است بنابراین در راهبردهای تجاری با آن کشور تسهیل تبادل کالاها در مرز اعمال شده است.
بهزاد گفت: در این چارچوب تقویت اعزام و پذیرش هیاتها، برگزاری همایش، کاهش ۵۰ درصدی تعرفه وارداتی کنجد از افغانستان، اضافه کردن خشکبار آن کشور به اقلام مبادلات مرزنشینان و ۷۰ درصد معافیت گمرکی در مراودات تجاری بین دو کشور اعمال شد.
وی به افزایش صادرات کالا از افغانستان به خراسان رضوی در سال جاری نیز اشاره و بیان کرد: طی دو ماه گذشته امسال ۱۳۴ میلیون دلار صادرات به افغانستان انجام شد که ۵۵ درصد از کل صادارت خراسان رضوی را شامل می شود.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: این میزان صادرات در مقایسه با دو ماه نخست پارسال ۱۹ درصد رشد در ارزش و ۳۲ درصد رشد در وزن کالا داشت. عمده کالاهای صادراتی مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مصنوعات پلاستیکی، میله های فولادی، مواد شوینده و مصنوعات بوده است.
وی همچنین به موانع مراودات تجاری با افغانستان اشاره و بیان کرد: توسعه زیرساختهای صادراتی در مرزهای مشترک بین دو کشور برای کاهش هزینه های تبادل کالا الزامی است.
بهزاد رفع موانع غیرتعرفه ای از جمله نگاههای سیلقه ای طرف افغانستانی که قیمت تمام شده کالای صادراتی خراسان را افزایش می دهد، بازنگری در تعرفه های ترجیحی و افزایش تبادل کالا از طریق هوایی بین دو کشور و رفع موانع در این بخش را برای توسعه ارتباط بین افغانستان و خراسان رضوی نیز ضروری دانست.

 

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

درصورت نارضایتی صاحب اثر لینک دانلود برداشته خواهد شد. (تماس با ما) برای پخش آهنگ در سایت جیزفان نیز از طریق (تماس با ما) در ارتباط باشید . (رایگان)